לראות את העור

עורו של התינוק דק בכ – 40-60% לעומת עורו של אדם מבוגר לכן הוא נוטה להתייבש ולהיסדק בקלות. איך מונעים בריחה של הלחות הטבעית ומעשירים את העור בלחות וכיצד ניתן למנוע תופעות של רגישות ואדמומיות? ד"ר ורד עטר-שניר, מומחית ברפואת עור ורפואת עור ילדים, מסבירה ומעניקה טיפים חשובים. כדאי לקרוא, לשמור ולרענן שוב לפני המקלחת.

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף האדם. הוא שומר על הרקמות מפני פגיעה, מווסת את טמפרטורת הגוף ומאבחן תחושות קור, חום, לחץ או כאב. יש לו תפקיד חשוב ועיקרי בהגנה על גוף האדם בפרט בשנה הראשונה לחייו, אך למרבה הצער דווקא אז הוא הפגיע ביותר: "עורו של התינוק דק ורגיש מן הרגיל, דבר המשאיר אותו חשוף לגירויים ומזהמים שונים. על מנת להגן על עור התינוק אנו צריכים להקפיד לשמור עליו לח ורענן". כך לדברי ד״ר ורד עטר-שניר, מומחית ברפואת עור ורופאת עור ילדים במדיקל השרון, כפר סבא. כיצד ניתן לעשות זאת, מה עלול לפגוע בעורו ואילו מרכיבים חשובים לעור של תינוק שרק נולד? כל התשובות במאמר שלפניכם.

הוורניקס הפלאי
מכירים את הריח המשכר והממכר שיש לתינוק שיוצא לאוויר העולם בפעם הראשונה? מקורו בשכבה השומנית והלבנה העוטפת את עורו. זהו הוורניקס. התרכובת הייחודית של הוורניקס מתפקדת כשכבת הגנה על עור התינוק בזמן שהותו ברחם ובתהליך הלידה. היא מכילה אחוזי מים גבוהים וחומצות אמינו, מעניקה לעורו לחות בסביבה המימית של הרחם ומקפידה שיישאר רך וגמיש. בשעת הלידה הוורניקס משמש גם כחומר סיכה התורם למעבר התינוק בתעלה, ושומר עליו מפני פתוגנים שעלולים להימצא בנרתיק.
"זמן לא רב לאחר לידתו, התינוק חווה את האמבטיה הראשונה שלו והוורניקס הייחודי נשטף ממנו. מסבירה ד"ר עטר-שניר. "עורו של התינוק דק בכ – 40-60% לעומת עורו של אדם מבוגר, וללא הוורניקס הוא נותר חשוף למזהמים מהסביבה או למרכיבים חומציים כמו הפרשות הגוף, ואף נוטה לאבד לחות טבעית. עור יבש נוטה לסדקים, גירויים, אדמומיות ופצעים. זאת אף פעם לא חוויה נעימה, במיוחד לא לתינוקות רכים. כשהוורניקס מסיים את תפקידו החשוב – מתחיל תפקיד ההורים".

כיצד נשמור על לחות עור התינוק?

 • ד״ר עטר-שניר מציעה: "כאמור בשנה הראשונה לחייו עור התינוק דק ועדין, דבר המקשה עליו להתמודד עם שינויים סביבתיים חיצוניים כגון שינויי טמפרטורה, לחות והימצאות לכלוך או כימיקלים בסביבתו. כדי להפחית אפשרות של גירוי בעורו עלינו לנסות להימנע ככל האפשר מנוכחות גורמים היכולים להזיק לעורו".
  הנה כמה דרכים לשמור על הלחות:
 • ראשית, מזג האוויר. בחודשי החורף האוויר הקר והיבש עשוי לסדוק ולפגוע בעור התינוק. הורים רבים חוששים מכך ולכן מחממים את הבית יתר על המידה. המעבר בין שהייה באוויר הקר לחדר המחומם עלול להוות גירוי לעור הרגיש של התינוק ולפגוע בלחות הטבעית שלו. ד״ר ורד עטר-שניר: "כדאי לשמור על הטמפרטורה בבית חמימה ונעימה באמצעות רדיאטור וקערת מים, ולא באמצעות מזגן מחמם שיש לו נטייה לייבש את האוויר.
 • בזמן יציאה מהבית מומלץ לשמור גם על האזורים החשופים בגופו, כגון הפנים וכפות הידיים, עטופים ככל האפשר.
 • בימי הקיץ, במיוחד בשעות הקרינה החזקות, מומלץ לא להסתובב עם התינוק ללא הגנה מתאימה מפני קרינה. חשיפה לקרינת שמש, גם לזמן קצר ביותר, עלולה לגרום לכוויה ואדמומיות. במקרים בהם יוצאים לים או לשפת הבריכה (אף פעם לא בשעות החמות!) מומלץ למרוח תינוקות מגיל חצי שנה ומעלה ולהקפיד לאחר כל טבילה במים לשוב ולמרוח את העור. לפני גיל חצי שנה, מומלץ להמעיט בחשיפה לשמש ולהקפיד על בגדים וכובע.
 • בשעת המקלחת רצוי להפחית את זמן שהות התינוק בתוך המים ולהסתפק באמבט קצר של מספר דקות עם מים פושרים ונעימים. במידה והוספתם שמן אמבט למי האמבטיה חשוב להיזהר מהחלקה. הוא אמנם יוסיף לחות לעורו, אולם גם יהפוך את המים לחלקלקים ושומניים במיוחד.
 • מומלץ להשתמש בסבונים המכילים מרכיבים עדינים מועשרים בלחות המחזירים את הלחות הטבעית של העור וכאלו שאינם גורמים לגירוי העור.
 • בסיום הרחצה מומלץ למרוח את גופו של התינוק בקרם לחות עשיר המותאם לתינוקות, עדיף ללא פרבנים.
 • רצוי להלביש את התינוק בבגדים עשויים 100% כותנה.
 • גם חומרי הכביסה, משחות ההחתלה ומוצרי הטיפוח השונים צריכים לעבור בדיקה על ידכם כדי לוודא שאכן הם מותאמים לעור התינוק.

לסיכום, עור סדוק, מגורה ופצוע אינו חוויה נעימה לאיש, אך תינוקות סובלים ממנו במיוחד. עורו הדק של התינוק רגיש מאוד בשנה הראשונה לחייו ועלינו לשמור עליו לח וגמיש. עטפו אותו היטב, חממו את הבית בצורה האידיאלית והשתמשו במוצרי ניקוי וטיפוח היפואלרגנים, שנבדקו דרמטולוגית, ללא פרבנים ומותאמים לעורו הרגיש של התינוק. הוא יודה לכם.